Cymbalta Цела големина

Cymbalta

Размислете за купување сега Nardil 15 mg | MTPkits.com

Овој лек се користи за третирање на депресија. Депресијата се верува дека се предизвикани од нерамнотежа во одредени мозочни хемикалии. Овој лек помага за ребалансирање на овие хемикалии.

 

Повеќе детали

 • 20mg
 • 30mg
 • 60mg

Достапност: In stock

17 примероци на располагање

$38.00

Посебна понуда Посебна понуда!

-5%

$40.00

» Додади на мојата листа на желби

21 other products in the same category:

Претходно
Следно

Customers who bought this product also bought:

 • Lyrica - Pregabalin 75mg

  Lyrica -...


  Order Now Lyrica - Pregabalin 75/150mg...

Nardil

Името на брендот

Nardil

Common Name

фенелзин

Во оваа дрога лист:

DIN (шифра број на лекови)

00476552 NARDIL 15MG таблет

Како го прави ова лекови работат? Она што ќе го направи тоа за мене?

Фенелзин припаѓа на групата на лекови познати како инхибитори на моноамин оксидаза (МАО). Овој лек се користи за лекување на депресија. Депресијата се верува дека се предизвикани од нерамнотежа во одредени мозочни хемикалии. Овој лек помага за ребалансирање на овие хемикалии.

Вашиот доктор може да предложи овој лек за услови поинакви од оние што се наведени во овие информации дрога статии. Исто така, некои форми на овој лек не може да се користи за сите услови дискутира тука. Ако не се дискутира за тоа со вашиот лекар или не се сигурни зошто земате овој лек, разговарајте со вашиот лекар. Не престанат со земање на овој лек, без консултација со вашиот лекар.

Не се откажувам овој лек на некој друг, дури и ако тие ги имаат истите симптоми како што го правите. Тоа може да биде штетно за луѓето да ја искористам оваа лекови дали нивниот лекар не го пропишува.

Како треба да го користи овој лек?

Препорачаната доза за возрасни е 45 mg до 90 mg на ден во 3 поделени дози во близина на почетокот на терапијата и се сведе на помала доза по максимална корист е постигнат.

Многу работи можат да влијаат на доза на лекови што човек треба, како што се телесната тежина, други медицински состојби, како и други лекови. Ако вашиот лекар препорачува различни од оние наведени тука доза, не се менува начинот на кој ќе се одвоите лекови без консултација со вашиот лекар.

Важно е да се земе овој лек точно како што е пропишано од страна на вашиот лекар. Ако сте пропуштиле доза, земете ја што е можно поскоро и да продолжи со својата редовна распоред. Ако тоа е скоро време за следната доза, прескокнете ја пропуштената доза и да продолжи со својата редовна дозирање. Не земајте двојна доза за да ја надоместите пропуштената еден. Ако не сте сигурни што да правиме по исчезнатите доза, контакт Вашиот доктор или фармацевт за совет.

Складирање на овој лек на собна температура, да се заштити од светлина и влага, и чувајте го подалеку од дофат на деца.

Немојте да го изложувате на лекови во отпадните води (на пример, одредување на мијалник или во тоалет) или во домаќинство ѓубре. Прашајте го вашиот фармацевт како да ги отстраните лековите кои повеќе не се потребни или застарени.

Што форма (s) го прави ова лекови доаѓаат во?

Секоја од портокал, биконвексни, филм-обложена таблета изгравирани со "PD 270" содржи фенелзин сулфат, што е еквивалентно на фенелзин база 15 mg Nonmedicinal состојки:. Кроскармелоза натриум, едетат динатриум, магнезиум стеарат, манитол, опадрај портокал, и повидон simethicone емулзија. Овој лек не содржи глутен, лактоза, парабен, натриум, сулфит или тартразин.

Кој не треба да ја искористам оваа лекови?

Не земајте фенелзин ако:

 • се алергични на фенелзин или состојки на лекот
 • се случува да се подложат на елективна хирургија бара општа анестезија
 • земате или неодамна сте земале одредени лекови (види дел интеракции со други лекови или прашајте го вашиот лекар или фармацевт)
 • имате состојба позната како феохромоцитом
 • имаат историја на заболување на црниот дроб или абнормални тестови за функцијата на црниот дроб
 • имаат конгестивна срцева слабост

Phenylzine сулфат не треба да се зема во комбинација храна со висока содржина на тираминот. Во принцип, оние кои земаат овој лек треба да се избегне високо протеинска храна во која се користи стареење или протеини дефект да се зголеми вкус Особено, избегнувате храна, како што се.:

 • авокадо (особено ако презрее)
 • банани (доколку се користи со кора)
 • пиво и вино
 • Bovril
 • конзервирана смокви
 • кавијар
 • сирење (исклучоци: крем сирење и урда)
 • чоколадо
 • ферментирано месо (на пример, Болоња, феферони, салами)
 • црниот дроб
 • кисела харинга
 • парчиња на широка грав (Фава грав)
 • суво грозје
 • кисела зелка
 • кисела павлака
 • соја сос
 • квасец екстракти, како што се Marmite ®
 • јогурт

Овој вид на храна треба да се избегнува при земање на лекови и за најмалку 2 недели по завршувањето на лекови.

Што несакани ефекти се можни само со овој лек?

Многу лекови може да предизвика несакани ефекти. Пропратен ефект е несакана реакција на лек кога се зема во нормални doses.Side ефекти може да биде лесна или тешка, привремено или трајно.

Несаканите ефекти се наведени подолу не се искусни од страна на секој кој зема овој лек. Ако сте загрижени за несакани ефекти, да разговараат за ризиците и придобивките од овој лек со вашиот лекар.

Следниве несакани ефекти се пријавени од страна на најмалку 1% од луѓето кои овој лек. Многу од овие несакани ефекти може да се води, а некои може да си отиде на своја текот на времето.

Контактирајте со вашиот лекар доколку имате овие несакани ефекти и тие се тешки или досаден. Вашиот фармацевт може да биде во можност да ве известам за управување со несакани ефекти.

 • запек
 • вртоглавица
 • вртоглавица кога се движат од седење или лежење во стоечка положба
 • поспаност
 • сува уста
 • задршка на течности
 • сексуални нарушувања
 • нарушувања на спиењето (вклучувајќи несоница и oversleeping)
 • стомакот нарушувања
 • слабост и замор
 • зголемување на телесната тежина

Иако повеќето од несаканите ефекти се наведени подолу не се случи многу често, тие може да доведе до сериозни проблеми ако не се побара медицинска помош.

Проверете кај вашиот лекар што е можно поскоро, ако било кој од следниве несакани ефекти се јавуваат:

 • потреси, грчење, или други несакани движења
 • жолти очи или кожа

Престанат со земање на лекови и веднаш да побараат медицинска помош ако која било од следниве се случуваат:

 • напади
 • Симптомите на опасно висок крвен притисок (исто така наречена "хипертензивна криза"): главоболка (во задниот дел на главата, можат да патуваат во однапред), палпитации, вкочанетост на вратот или болка, гадење, повраќање, потење, треска, ладно леплива кожа , проширени (зголемени) ученици, чувствителноста на очите на светлина, промена на отчукувањата на срцето, или болка во градите

Некои луѓе може да почувствуваат несакани ефекти, освен оние кои се наведени. Проверете кај вашиот лекар ако забележите било симптом кој ќе се грижи додека го земате овој лек.

Дали има некои други мерки на претпазливост или предупредувања за овој лек?

Пред да започнете со користење на лекови, не заборавајте да го информирате Вашиот доктор на било медицински состојби или алергии може да имате, сите лекови што ги земате, дали сте бремени или доите, како и сите други значајни факти за вашето здравје. Овие фактори можат да влијаат на тоа како треба да го користите овој лек.

Одредени видови на храна и пијалаци: Секој преземање фенелзин мора да се избегне на следната година, а за 2 недели по завршувањето на лековите: кисела харинга, црниот дроб, сува колбас (вклучувајќи Џенова салама, тешко салама, феферони и Либан Болоња), широк грав мешунки (грав Фава ), кисела зелка, сирење (урда и крем сирење се дозволени), јогурт, пиво и вино, алкохол-бесплатно и намалена алкохол пиво и вино производи, квасец екстракт, екстракт од месо, и прекумерни количини на чоколадо или кофеин.

Луѓе кои се лекуваат со фенелзин исто така треба да се избегне каква било расипан или неправилно ладилник, се ракува, складира или богата со протеини храна, како месо, риба и млечни производи, вклучувајќи храна која може да биле подложени на протеин дефект на стареењето, мариноване, ферментација, или пушењето подобрување на вкусот.

Дијабетес: Ако имате шеќерна болест, докторот треба внимателно да ја следи вашата состојба додека земате фенелзин, како тоа може да влијае контрола на шеќерот во крвта.

Епилепсија: Ако имате епилепсија, разговарајте со вашиот лекар како овој лек може да влијае на вашата медицинска состојба, како вашата здравствена состојба може да влијае на дозирање и ефикасноста на овој лек, и дали е потребна некоја посебна следење.

Хипертензивна криза: на повеќето сериозни реакции поврзани со земање фенелзин е појава на тешка висок крвен притисок. Овие реакции вклучуваат сите или некои од следниве симптоми:

 • проширени зеници и чувствителност око на светлина
 • исклучително брзо или бавно отчукувањата на срцето поврзани со рестриктивни болка во градите
 • главоболка во задниот дел на главата кои можат да патуваат во предниот
 • гадење или повраќање
 • вкочанетост на вратот или болка
 • палпитации
 • потење (понекогаш со треска, а понекогаш и со студени, влажни кожата)

Ако имате овие симптоми, престанете со земање на лекови и да добијат итна лекарска помош.

Идентификација: Луѓе земајќи фенелзин се охрабруваат да носат картичка или други известувања на фактот дека тие се одвиваат на овој лек.

Други лекови: фенелзин се поврзува со голем број на различни лекови. Затоа, не заборавајте да кажам било здравствен работник се вклучени во грижата за Вашето на сите лекови што ги земате, вклучувајќи ги и оние кои можат да се купат без рецепт. Секогаш консултирајте се со Вашиот фармацевт за помош во изборот over-the-counter лекови.

Хирургија: Ако се планира да се подложи на операција, ќе ги извести сите на здравствените работници кои се вклучени во вашата нега кои ги земате овој лек. Прашајте го вашиот лекар кога треба да престанете да го земате овој лек пред хирургија - обично овој лек треба да се прекине најмалку 10 дена пред операцијата.

Бременост: Овој лек не треба да се користи во текот на бременоста, освен ако придобивките ги надминуваат ризиците. Ако забремени додека овој лек, веднаш јавете се кај вашиот лекар.

Доење: Не е познато дали фенелзин се излачува во мајчиното млеко. Ако сте мајка доењето и се одвиваат на овој лек, тоа може да влијае на вашето бебе. Не дојат додека го земате овој лек.

Деца: Безбедноста и ефикасноста на користење на овој лек не се воспоставени за деца.

Кои други лекови може да комуницирате со овој лек?

Може да има интеракција помеѓу фенелзин и која било од следниве:

 • алкохол
 • амфетамини (на пример, декстроамфетамин)
 • анестетици (општа или локална анестезија)
 • диабет лекови (на пример, глибурид, инсулин)
 • антихипертензиви (лекови кои го намалуваат крвниот притисок)
 • барбитурати (на пример, фенобарбитал, secobarbital)
 • bupropion
 • буспирон
 • карбамазепин
 • citalopram
 • кломипрамин
 • кокаин
 • cyclobenzaprine
 • декстрометорфан
 • дисулфирам
 • допамин
 • ефедрин
 • епинефрин
 • гванетидин
 • L-триптофан
 • L-тирозин
 • лекови за Паркинсонова болест (на пример, леводопа)
 • метилдопа
 • метилфенидатот
 • наркотични дроги (на пример, кодеин, морфин, меперидин)
 • норепинефрин
 • други инхибитори на МАО (на пример, моклобемид, транилципромин)
 • други лекови кои го стимулираат симпатична (борба или бегство) нервен систем (на пример, состојки се наоѓаат во некои кашлица и настинка, алергија, синус, апетитот, или губење на тежината производи)
 • фенилаланин
 • фенилефрин
 • псеудоефедрин
 • reserpine
 • rizatriptan
 • селективни серотонински инхибитори (SSRIs; на пример, флуоксетин, пароксетин)
 • суматриптан
 • Тразодон
 • трициклични антидепресиви (на пример, амитриптилин, дезипрамин)
 • венлафаксин
 • zolmitriptan

Ако земате било кој од овие лекови, зборувате со вашиот лекар или фармацевт зависност од вашите специфични околности, вашиот лекар може да сакате да го.:

 • престанете да го земате еден од лекови,
 • промени една од лекови на друг,
 • промени како што се преземање на една или двете од лекови, или
 • оставиме се што е.

Интеракцијата помеѓу две лекови не секогаш значи дека мора да престанат со земање еден од нив. Разговарајте со вашиот лекар за тоа како се управува едно друштво и интеракции со лекови или треба да се управува.

Лекови, освен оние наведени погоре, може да комуницирате со овој лек. Кажете му на вашиот лекар или препишувачот за сите рецепт, over-the-counter (без рецепт), и билни лекови земате. Исто така, да им каже за било додатоци ве однесе. Бидејќи кофеинот, алкохолот, никотинот од цигарите, или улица лекови можат да влијаат на дејството на многу лекови, треба да ги споделите вашите препишувачот се знае дали ќе ги користите.

Сите материјали © 2015 Mtpkits. Правила и услови на користење. Содржината овде се наменети само за информативни цели. Секогаш бараат совет од вашиот лекар или друг квалификуван медицински специјалист со било какви прашања може да имате во врска со здравствената состојба.

Не клиентот коментари за миг.

 

No customer comments for the moment.

Write your review

Cymbalta

Cymbalta

Размислете за купување сега Nardil 15 mg | MTPkits.com

Овој лек се користи за третирање на депресија. Депресијата се верува дека се предизвикани од нерамнотежа во одредени мозочни хемикалии. Овој лек помага за ребалансирање на овие хемикалии.

 

Write your review